Neurověda ve vzdělávání:

Jubilejní desátý ročník propojil nejnovější poznatky o mozku s pedagogickou praxí

Jubilejní desátý ročník konference Neurověda ve vzdělávání přilákal ve středu 26. března do pražského hotelu DUO stovky účastníků z řad pedagogů, personalistů a odborníků na vzdělávání. Celodenní program nabídl inspirativní mix teoretických přednášek a praktických workshopů zaměřených na propojení nejnovějších poznatků o fungování lidského mozku s jejich praktickou aplikací ve vzdělávání.

IMG_7153.jpeg

Odborníci varovali před riziky digitálních technologií

V úvodním bloku zaujala přednáška neurologa MUDr. Martina Jana Stránského, M.D., FACP, který představil alarmující data o vlivu digitálních technologií na lidský mozek. Na základě výsledků z magnetické rezonance 3000 dětí demonstroval, jak nadměrné používání obrazovek narušuje spojení mezi frontálním lalokem a centrem paměti.

„Čím dřív dítě dostane telefon, tím má vyšší riziko deprese a úzkosti,” varoval Stránský. Podle jeho slov se lidský mozek v posledních 25 letech změnil více než za předchozích 250 tisíc let – a to právě kvůli digitálním technologiím. Stránský rovněž poukázal na fakt, že přední světoví tvůrci technologií jako Bill Gates či Steve Jobs významně omezovali používání digitálních zařízení u svých vlastních dětí.

Technologie jako příležitost pro vzdělávání

Alternativní pohled na roli technologií představila Mgr. Markéta Fibigerová, spoluzakladatelka IT gymnázia. „Svět je plný technologií a my všichni s nimi pracujeme". Ve všech povoláních technologie jsou a my se prostě nemůžeme tvářit, že je můžeme vypnout,” uvedla Fibigerová.

Ve své prezentaci charakterizovala současnou generaci studentů, která podle ní vyniká v empatii, jazykových dovednostech a zájmu o globální problémy, zároveň však má tendenci k úzkostem a závislosti na okamžité zpětné vazbě. Fibigerová seznámila účastníky s několika praktickými přístupy z IT gymnázia, včetně důrazu na pohybové aktivity, využívání komunikační platformy Discord a neformálních vztahů mezi učiteli a studenty.

Dvě generace neurochirurgů na jednom pódiu

Mimořádným momentem konference bylo společné vystoupení dvou generací špičkových českých neurochirurgů – doc. MUDr. Vladimíra Beneše, Ph.D., přednosty Neurochirurgické kliniky dětí a dospělých 2. LF UK a FN Motol, a jeho otce prof. MUDr. Vladimíra Beneše, DrSc., bývalého přednosty Neurochirurgické kliniky ÚVN a 1. LF UK. Jejich dialog o vývoji neurochirurgie a implikacích nejnovějších poznatků pro vzdělávání patřil k nejsledovanějším bodům programu.

IMG_7152.jpeg

Praktické workshopy s mezinárodní účastí

Odpolední část programu nabídla účastníkům možnost praktického zapojení. Mgr. Dana Hrbáčová vedla workshop zaměřený na techniky zvládání stresu, který ocenili zejména učitelé z praxe.

Mezinárodní rozměr konferenci dodal rakouský expert Mag. Alexander Degenhart, MBA/LLM, který ve svém workshopu představil moderní přístupy k celoživotnímu vzdělávání s využitím tzv. gamifikace. Účastníci si vyzkoušeli, jak mohou učit manažerská rozhodnutí prostřednictvím her, kdy se na základě učiněných rozhodnutí mění hospodářský stav virtuální firmy.

Bilance jubilejního ročníku

Účastníci odcházeli nejen s novými znalostmi, ale i s praktickými nástroji pro svou pedagogickou praxi a někteří šťastlivci i s cenami z tomboly.

Kontakt pro média:

E-mail: press@everesta.cz

Web: www.neurovedavevzdelavani.cz

Fotografie z akce ke stažení: https://eu.zonerama.com/fotograf-lukascerny/Album/13044246?secret=FO0LRkm2Ct87Tr22T5bq35X6a#check-duplicates

 

O pořadateli:

Společnost Everesta, s.r.o. se dlouhodobě věnuje vzdělávání a rozvoji v oblasti lidských zdrojů s důrazem na nejnovější vědecké poznatky aplikované do praxe. Hlavním partnerem je Akredika o.p.s. a odborným garantem konference je společnost Nuerasoft, s.r.o.